4 bezcenne prezenty dla Twojego dziecka

CHCESZ BYĆ RODZICEM DOSKONAŁYM?
SPREZENTUJ DZIECKU NA ŚWIĘTA
CZTERY BEZCENNE PREZENTY!

Każde dziecko pod choinką znajduje co roku mnóstwo upominków – przecież nie może być inaczej! To niezależne od tego, jak się sprawuje. Dawno minęły czasy rózgi … Dzieci pod choinką znajdują wymarzone lalki, samochodziki, słodycze. W zamożniejszych rodzinach pojawiają się dzisiaj tablety, komputery, drogi sprzęt sportowy, markowe ubrania.
Co ofiarować dziecku, aby dary cieszyły dłużej niż chwilę? Są takie dary, które tylko mama i tata mogą dać dziecku. Są dary, które dziecko bardziej doceni, na które z utęsknieniem czeka, ale tak trudno to dostrzec:
ZAUFANIE:
Jeśli wierzysz w możliwości dziecka, pomagasz mu
uwierzyć w siebie. Często powtarzaj dziecku, że wiesz, że potrafi.
Ono w zamian nigdy nie zwątpi, że może być inaczej. Wiele lat później, kiedy stanie przed jakimkolwiek trudnym wyzwaniem, przypomni sobie te słowa i nie zwątpi w swoje siły.
CZAS
To czas poświęcony dziecku wyraża miłość i uczucie, jakie żywimy do niego. Im więcej czasu mu poświęcimy, tym bardziej zaowocuje to w przyszłości.
Czas poświęcony dziecku to :
- słuchanie z uwagą tego, co chce powiedzieć ;
- czytanie literatury dobranej odpowiednio do dziecka i jego możliwości percepcji ;
- wspólne działania takie jak gotowanie, wykonanie kanapek,
wykonanie ozdoby choinkowej, naprawa zepsutej zabawki;
- przebywanie razem dające dziecku uczucie bliskości
i przynależności.

ZROZUMIENIE

Jeśli Twoje dziecko popełni błąd, wysłuchaj go cierpliwie, zanim zaczniesz karać. Nikt nie jest doskonały – ani Ty, ani Twoje dziecko – warto o tym pamiętać, gdy w momencie wzburzenia wymagamy od dziecka idealnego postępowania.

ENTUZJAZM
Niezależnie od tego, co razem robicie, - sprzątacie zabawki, gracie w piłkę – rób to z zapałem i entuzjazmem - te uczucia udziela się Twojemu dziecku! Jest szansa, że w dorosłym życiu twoje dziecko stając przed różnymi wyzwaniami znajdzie w sobie wystarczającą ilość zapału i energii, by wszystkiemu podołać. Uwierz, że entuzjazm bywa zaraźliwy. Wykorzystaj to i doprowadź do sytuacji, że dziecko pod Twoim wpływem zmagazynuje energię, a potem będzie z niej korzystać, czerpać siły na całe swoje życie. Przecież chcesz szczęścia Twojego dziecka!
Opracowanie:
Mariola Wdowczyk