DIETA DZIECI A NADPOBUDLIWOŚĆ

Nie od dziś wiadomo, że sposób odżywiania ma niebagatelny wpływ na urodę, wagę, ale też na zachowanie człowieka.
Ktoś powie – bzdura! A jednak…
Powiedzenie –„Jesteś tym, co jesz.” nabiera coraz większego sensu w świetle badań naukowców, dietetyków. Dzieci z natury są energiczne, ruchliwe, żywiołowe. Jednak nadpobudliwość to już zupełnie inne zjawisko, to niepokojący sygnał, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego i czas zacząć szukać przyczyny. I tu możemy poczuć się zaskoczeni – winą można obarczyć niewłaściwą dietę – sztuczne barwniki / żelki, napoje, galaretki/. Wpływają one negatywnie na funkcjonowanie wątroby, zaburzają jej pracę, a co za tym idzie – powodują napięcia, nerwowość czy niekontrolowane napady złości. Warto więc poobserwować zachowanie dziecka po spożyciu sporej ilości słodyczy. Okazuje się , że często w takim momencie dzieci maja problem
z wyciszeniem się przed snem, stają się wręcz pobudzone, rozpiera je energia, która często zamienia się w złość i rozdrażnienie. Chcesz, by dziecko poszło już spać, a ono , jakby na przekór tobie, szaleje, biega, skacze? Przypomnij sobie - może była ciocia z wizytą i słodkościami, dziecko pojadło więc sobie bez ograniczeń?
Właściwa dieta może okazać się wsparciem nawet w leczeniu ADHD. Nie zastąpi ona oczywiście leków, ale bywa bardzo pomocna w ograniczaniu impulsywnych zachowań. I tak dochodzimy do momentu, kiedy należy sobie uświadomić, jak ważne jest rozumienie, że kwasy omega 3, a w szczególności DHA i EPA są ważne dla zdrowia dzieci. A zawierają je głównie ryby morskie, więc naturalną konsekwencją tej wiedzy jest zadbanie, by nasze dzieci jadły je jak najczęściej. Naprawdę wystarczy trochę inwencji, by podać je dzieciom w sposób atrakcyjny, urozmaicony,
a jednocześnie smaczny. Kolejnym kwasem o zbawiennym działaniu jest omega 6, który zmniejsza nerwowość i nadpobudliwość.
Jeśli więc niepokoi was zachowanie waszego dziecka, jeśli nie rozumiecie przyczyn jego złego zachowania, przyjrzyjcie się jego diecie . Warto poczytać w internecie, zainteresować się głębiej tematem.
Aby dziecko rozwijało się harmonijnie, niezbędna jest zbilansowana dieta – taka, która dostarczy dziecku niezbędnych składników odżywczych. Dziecko nie powinno jeść tylko tego, na co ma ochotę. Od początku dajmy mu możliwość poznawania nowych smaków dbając jednocześnie o smak i wygląd potraw serwowanych dziecku, bawmy się z nim w kucharzenie - dzieci to uwielbiają! Nasz wysiłek się opłaci – dzieci zrewanżują się nam zdrowiem , uśmiechem i radosnym rozwojem.
oprac. Mariola Wdowczyk
Przedszkolowo.pl logo