Chcemy oddychać świeżym powietrzem!

KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY

CHCEMY ODDYCHAĆ ŚWIEŻYM POWIETRZEMJak przyjemnie oddycha się w parku czy lesie, nad morzem, czy wędrując po górach! Tam powietrze jest czyste, świeże – aż pachnie naturą i jej darami.
Niestety nie wszędzie tak jest w dużych aglomeracjach miejskich, w okolicach fabryk czy hut nie jest już tak miło i przyjemnie oddychać. Rozwijający się przemysł, transport drogowy i ogromna ilość zanieczyszczeń chemicznych, jakie dostają się do atmosfery czy gleby, sprawia, że powietrze, którym oddychamy, staje się coraz bardziej zanieczyszczone i szkodliwe - zarówno dla nas, jak i innych form życia.
Powietrze, bez którego nie moglibyśmy żyć, które dostaje się do naszych płuc z każdym wdechem, ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie. Czasami od przebywania na zanieczyszczonym terenie rozboli nas głowa, oczy zaczną łzawić, będziemy oddychać z trudem i poczujemy się bardzo zmęczeni. Przyczyną tych przykrych objawów dla naszego organizmu mogą być m.in. gazy produkowane przez przemysł i ruch samochodowy. Dlatego tak ważne jest dbanie o środowisko naturalne, szczególnie o czyste powietrze. Tym bardziej, że to zadanie wcale nie musi być trudne.

CO MOŻEMY ZROBIĆ, BY ODDYCHAŁO NAM SIĘ LEPIEJ?
• Pamiętajcie o segregacji śmieci. Im więcej produktów będzie poddanych recyklingowi, tym więcej lasów ochronimy, tym mniej wypuścimy w powietrze gazów z kominów fabryk.
• W domu i ogrodzie otaczajcie się roślinami. One są wielkim sprzymierzeńcem w walce
z zanieczyszczeniami powietrza, produkują tlen, pochłaniają wiele zanieczyszczeń, a dodatkowo są naturalnymi barierami akustycznymi.
• Sadźmy drzewa, bo lasy tworzą bardzo przyjazny dla człowieka mikroklimat i są zielonymi płucami świata.
• Namówcie rodziców do korzystania z roweru lub komunikacji miejskiej. Niech samochód nie wydziela niepotrzebnych spalin.

WARTO WIEDZIEĆ
• W coraz większej liczbie krajów ludzie noszą na twarzach maseczki chroniące ich przed wdychaniem powietrza zanieczyszczonego smogiem i spalinami.
• Pszczoły pomagają naukowcom monitorować poziom zanieczyszczenia powietrza wokół lotnisk w Niemczech i Francji – wraz z pyłkiem zbierają substancje chemiczne, które potem są badane w plastrach miodu.
• Obserwując porosty na drzewach, sami możemy ocenić jakość powietrza w naszej okolicy. Im więcej porostów na korze drzew i w runie leśnym, tym bardziej czyste i zdrowe jest powietrze, którym oddychamy. Ważny jest także skład gatunkowy porostów. Te bardziej bujne rozwijają się w czystym powietrzu.
• Dorosły człowiek bierze ok. 16 – 20 oddechów na minutę, noworodek aż ok.40.
• Pojemność płuc człowieka to ok.:4,5 l powietrza u mężczyzn i 3,2 l u kobiet, a co ciekawe, wyczynowi sportowcy osiągają wynik nawet 6 – 8 litrów.
Przedszkolowo.pl logo