Dlaczego warto oszczędzać energię i wodę?

KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY

DLACZEGO WARTO OSZCZĘDZAĆ? ENERGIA I WODA NA WAGĘ ZŁOTA !Każdego dnia, w każdej chwili korzystamy z dobrodziejstwa, jakim jest energia. Używamy jej czasami nieświadomie, ale towarzyszy nam w domu, przedszkolu, szkole, pracy a nawet na spacerze. Dzięki niej działają wielkie fabryki, sprzęty domowe, ale również zasilane na baterie telefony czy zabawki.
To energia elektryczna rozświetla nam ciemne ulice, chłodzi pożywienie w lodówce i pozwala oglądać ulubiony program w telewizji. Energia to moc, która napędza świat, pozwala produkować, pracować, działać. Ta, która napędza pojazdy pochodzi głównie z paliw kopalnianych – ropy i gazu. Ale pamiętajmy, że energia pozwalająca prowadzić wszystkie procesy niezbędne do życia jest w każdym z nas i innych organizmach żywych. Występuje oczywiście pod inną postacią, ale to również energia.

ENERGIA ELEKTRYCZNA


Najbardziej popularną formą energii, która towarzyszy nam w codziennym życiu jest energia elektryczna. Całkiem naturalne jest dla nas to, że mamy ciepłe mieszkania, palące się wieczorem światło, ciepłą wodę w kranie, możliwość ugotowania smacznego jedzenia. Niczym nadzwyczajnym dla nas jest oglądanie telewizji, słuchania radia, praca na komputerze czy działający internet bezprzewodowy. Każda z tych czynności związana jest ze zużyciem energii elektrycznej. W przyrodzie, która nas otacza, także możemy znaleźć energię elektryczną. Codziennie mamy z nią do czynienia. Praca naszych mięśni, serca czy mózgu, ale również wyładowania, które widzimy i słyszymy podczas burzy – czyli pioruny, a także zorze polarne na biegunach – te wszystkie zjawiska zachodzą dzięki energii elektrycznej. Nie są wytwarzane jednak przez urządzenia, które stworzył człowiek. Ta energia pochodzi z natury.

CO TO JEST PRĄD?


Prąd to niezwykłe zjawisko. Powstaje, gdy maleńkie, niewidoczne dla ludzkiego oka cząstki poruszają się. Te cząstki to elektrony, nie poruszają się jednak same z siebie. Potrzebują czegoś, co je napędzi. A co je napędza? Nazywamy to napięciem elektrycznym – to niewidzialna siła, polegająca na wzajemnym przyciąganiu się ładunków o przeciwnych znakach (dodatnim i ujemnym) i odpychaniu się ładunków o tych samych znakach. Siła ta zmusza elektrony do poruszania się. Efektem tego prąd może wykonywać pracę użyteczną dla człowieka np. uruchomić komputer lub rozświetlić świetlówkę, utrzymać niską temperaturę w lodówce, dzięki czemu mamy dostęp do świeżego i pysznego jedzenia.

SKĄD BIERZE SIĘ PRĄD W KONTAKCIE W ŚCIANIE?


Zastanawialiście się kiedyś skąd się bierze prąd ? Czy może zauważamy dopiero jego chwilowy brak, gdy telefon komórkowy czy tablet sam się wyłączy, bo jego bateria jest już zupełnie wyczerpana? Wtedy podłączamy sprzęt do prądu i znowu wszystko jest tak, jak powinno. Ale skąd prąd bierze się w kontakcie?
Prąd elektryczny wytwarzany jest w elektrowniach. Dokonują tego specjalne urządzenia zwane generatorami. Powstały prąd elektryczny przesyłany jest do biur, fabryk i naszych domów za pomocą sieci przewodów wysokiego napięcia. Elektrownia, aby wytworzyć prąd, również potrzebuje paliwa. Paliwem są źródła naturalne takie jak węgiel, woda czy wiatr. Ich przetwarzanie jest bardzo kosztowne.

TRZEBA OSZCZĘDZAĆ PRĄD?


Zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrasta wraz z rozwojem cywilizacji. Używamy coraz więcej urządzeń elektrycznych, na świecie jest coraz więcej ludzi i każdy z nich chce mieć dostęp do energii. Rozbudowa przemysłu, aglomeracji miejskich, rozwój techniki również mają bezpośredni wpływ na coraz większe zużycie prądu. Jednocześnie paliwa kopalniane, czyli główne źródła naturalne, które przetwarzamy na energię elektryczną są, zasobami, które mają swoje ograniczenia i w coraz większym stopniu się wyczerpują. Ich spalanie przyczynia się również do zanieczyszczenia powietrza.
To, w jaki sposób zużywana jest energia elektryczna przez człowieka, zależy od bardzo wielu czynników: od trybu życia, przyzwyczajeń, potrzeb, tego, gdzie mieszka, jakie ma dochody i tego, jak potrafi ją oszczędzać. Większość ludzi marnuje bardzo wiele energii podczas codziennych czynności w domu, pracy czy szkole.
Aby zapobiec takiemu marnowaniu energii elektrycznej, naukowcy, ekolodzy i wynalazcy podsuwają nam pomysły, jak skutecznie oszczędzać energię, płacić mniejsze rachunki i tym samym chronić zasoby naturalne Ziemi.

OCHRONA DARÓW NATURY


Oszczędność energii przynosi pozytywne skutki. Kiedy oszczędzamy prąd, chronimy klimat oraz wodę przed zanieczyszczeniami. Troszczymy się o środowisko naturalne i pomagamy je zachować w niezmienionej postaci. Dzięki oszczędzaniu energii – kopalnie będą wydobywać mniej surowców naturalnych, a elektrownie mniej ich spalą. Do powietrza i wody trafi więc mniejsza ilość trujących gazów i substancji. Ziemia będzie zdrowszą planetą.
Bardzo istotna formą dbania o środowisko naturalne jest budowanie mniej szkodliwych dla środowiska elektrowni wodnych czy wiatrowych, które wykorzystują odnawialne źródła energii takie jak woda, czy wiatr.
Elektrownie wodne wykorzystują energię wody powstałą podczas spadku lub przepływu wody i zamieniają ją przy pomocy specjalnych turbin w energię elektryczną. Obecnie w Polsce niestety tylko kilkanaście procent wytwarzanej energii pochodzi z elektrowni wodnych. Liderem w wykorzystywaniu elektrowni wodnych jest Norwegia.
Elektrownie wiatrowe działają na podobnej zasadzie jak elektrownie wodne. Z tym, że zamiast wody wykorzystują siłę wiejącego wiatru. Zespół pojedynczych elektrowni wiatrowych – „wiatraków” – tworzy tzw. farmy wiatrowe. Możemy ich siłę i wielkość podziwiać już w wielu miejscach w całej Polsce.
Bardzo bogatym źródłem naturalnym energii jest również słońce. Energia słoneczna jest wykorzystywana coraz częściej w życiu codziennym. Na dachach wielu domów można zobaczyć baterie słoneczne, które zasilają w energię gospodarstwa domowe. Energia słoneczna jest również wykorzystywana w przemyśle.
JAK MOŻEMY OSZCZĘDZAĆ ENERGIĘ W SWOIM DOMU?
• Wyłączajcie światło, gdy wychodzicie z pokoju czy łazienki. Światło nie powinno się świecić w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa. Włączanie i wyłączanie światła zajmuje sekundę, a straty wynikające z palącego się światła w pustym pokoju są o wiele większe.
• Porozmawiajcie z rodzicami, by używali urządzeń energooszczędnych.
• Wyłączajcie urządzenia elektryczne na czas, gdy ich nie używacie: wyłączcie działający telewizor, grające radio, czuwający komputer. Włączone urządzenia pobierają cały czas energię, a są kompletnie nieużyteczne dla Was czy innych domowników.
• Nie zostawiajcie w pokoju włączonego telewizora, gdy np. jecie w kuchni kolację z rodzicami. Pamiętajcie również o tym, że urządzenia pobierają najwięcej mocy przy uruchamianiu – nie warto więc wyłączać radia czy komputera na 2 minuty.
• Stosujcie energooszczędne świetlówki – pobierają nawet do 5 razy mniej energii niż żarówki tradycyjne, a ponadto ich trwałość jest dłuższa.
• Jeżeli wychodzicie z rodzicami z domu lub kładziecie się spać, nie zostawiajcie urządzeń elektrycznych w „stanie czuwania ” na całą noc. Wyłączajcie je tak, by zgasła dioda sygnalizująca, że urządzenie czuwa. Niewyłączony monitor komputera, telewizor czy wieża stereo pobierają energię, gdyż cały czas są w stanie gotowości, czekając na sygnał, że chcecie ich używać.
• Przyjemny chłód w lodówce to również zasługa energii elektrycznej. Aby nie zwiększać jego poboru, wystarczy dbać o drobiazgi: nie wkładajcie do środka ciepłych potraw, pozwólcie im najpierw ostygnąć na zewnątrz, nie otwierajcie lodówki na zbyt długi czas, gdyż powoduje to dostanie się do niej cieplejszego powietrza z zewnątrz.
• Zwracajcie uwagę, by rodzice odłączali z gniazdka elektrycznego kable zasilające urządzenia, jeżeli nie są one w tym czasie podłączone, np. pozostawiona w gniazdku ładowarka do telefonu komórkowego cały czas pobiera prąd, nawet gdy telefon nie jest podłączony i się nie ładuje.
• Segregujcie odpady. Także w ten sposób odzyskujecie cenne surowce, tym samym energię. Odpady są ponownie przetworzone, co oznacza, że nie zostanie zmarnowana energia potrzebna do produkcji nowych przedmiotów.
• Oszczędzaj wodę. Do jej oczyszczenia również potrzebna jest energia elektryczna.

WARTO WIEDZIEĆ


• Stare lodówki zużywają dużo więcej energii elektrycznej niż nowoczesne energooszczędne sprzęty.
• Największą na świecie elektrownią wodną jest znajdująca się w Chinach na rzece Jangcy Zapora Trzech Przełomów.
• Pioruny to naturalne wyładowania elektryczne o ogromnej mocy – dzięki nim możemy zobaczyć prąd na własne oczy.
• Dźwięk, światło i ciepło to także formy energii.
• 20 % kosztów poniesionych na energię elektryczną pochłaniają urządzenia AGD i RTV pozostawione w „stanie czuwania”.
• W Norwegii, Brazylii i Paragwaju większość produkowanej energii pochodzi z elektrowni wodnych.
• Naukowcy pracują nad opracowaniem samolotów napędzanych energią słoneczną. W USA odbył się już pierwszy udany lot próbny takiej maszyny.
• Tylko 2/3 ludzkości ma stały dostęp do prądu.
• W Indiach bardzo często są przerwy w dostawach prądu, wtedy trzeba korzystać z generatorów.
• Lokomotywa elektryczna pobiera tyle prądu, co 10-cio tysięczne miasteczko.Przedszkolowo.pl logo