Oszczędzamy wodę

KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY

OSZCZĘDZAMY WODĘ
Czy jest sens zwracać uwagę na hasła dotyczące oszczędzania wody? Wystarczy spojrzeć na globus, by zobaczyć, że większość Ziemi jest pokryta morzami i oceanami...to jak jest naprawdę z tą wodą? Czy należy ją oszczędzać ?
Woda to podstawowy budulec organizmów żywych. Człowiek w 2/3 się z niej składa. Każda nasza komórka, każdy mięsień i narząd wewnętrzny zbudowany jest między innymi z cząsteczek wody. Aby móc normalnie funkcjonować, powinniśmy pić jej co najmniej 2 litry dziennie – może być w postaci soków, zup czy herbaty. Najważniejsze, by ją regularnie dostarczać do naszego organizmu, bo bez wody człowiek jest w stanie przeżyć najwyżej 5-6 dni.

WODA PITNA


Jednym z najrzadszych zasobów naturalnych na świecie jest słodka, świeża woda – taka, która jest niezbędna do życia. Zapytacie, dlaczego, skoro wokół jest tyle wody w różnej postaci. Słodka woda stanowi tylko kilka procent z całej objętości wszystkich wód na ziemi, a ponadto w większości występuje w postaci lodu i śniegu. Mniej niż 1 proc.zasobów świeżej wody jest dostępnych dla człowieka, a prawie 20 procent mieszkańców naszej planety ni ma do nich dostępu.

WODA W KRANIE


Woda jest nam potrzeba oczywiście nie tylko do picia. Zużywamy ją do mycia, do prania, gotowania czy podlewania roślin na polach i w ogródkach. Należy jednak zwrócić uwagę na potrzebę oszczędzania wody, w szczególności w krajach wysokorozwiniętych, gdzie kurczące się zasoby wody nadal nie są tak dotkliwie odczuwalne, a jednocześnie jej zużycie wzrasta. Ograniczenie zużycia wody jest konieczne – zasoby słodkiej wody się kurczą.
Przeciętny Amerykanin zużywa do 500 litrów wody na dobę, Europejczyk około 200 litrów na dobę, Polaka około 160 litrów, gdy tymczasem mieszkaniec Afryki może wykorzystać mniej niż 10 litrów na dobę ( czyli dokładnie tyle, ile Europejczyk jednorazowo zużywa na spłukanie wody w toalecie).

CO SZKODZI WODZIE?


Zanieczyszczenia wód powstają głównie przez odprowadzane ścieki przemysłowe. Jednak i my przyczyniamy się do tego, że zasoby słodkiej wody się kurczą, a te które są, są zanieczyszczane ściekami komunalnymi – czyli tymi pochodzącymi z naszych domów. Dodatkowym źródłem zanieczyszczeń wody są spływające z pól uprawnych nawozy i środki ochrony roślin oraz zanieczyszczenia pochodzące z dróg i pojazdów.
Aby woda nadawała się do spożycia i użycia w domu, musi zostać uzdatniona, czyli oczyszczona. Jest to bardzo kosztowny proces, natomiast z każdym oczyszczeniem jakość wody jest coraz niższa i ma to wpływ na nasze zdrowie, a nawet na życie na całej Ziemi.
CZY MOŻNA ZASTĄPIĆ WODĘ?
Wyniki raportów dotyczących stanu wód na świecie i ich wpływu na życie człowieka są bardzo zasmucające. Każdego roku z powodu braku czystej wody i odpowiednich warunków sanitarnych umiera na świecie 2 miliony osób. Żyjąc w Europie, nie odczuwamy na co dzień problemu niedoboru czy zupełnego braku wody. Jeszcze nie! Jednak zasoby wody kurczą się, dlatego tak ważna jest edukacja już najmłodszych dzieci.


JAK DBAĆ O WODĘ I UŻYWAĆ JEJ W SPOSÓB ROZSĄDNY?
• Zawsze sprawdzajcie, czy kran jest dobrze zakręcony, czy nie kapie z niego woda. Każda kropla ma znaczenie.
• Płynąca z kranu woda marnuje się, podczas gdy szczotkujemy zęby – zakręcajcie kran, a wcześniej przygotujcie sobie kubeczek z wodą do płukania ust.
• Wybierajcie prysznic zamiast kąpieli w wanie pełnej wody. Starajcie się, by czas spędzony pod prysznicem nie był bardzo długi. Jeśli kąpiecie się w wannie, używajcie małej ilości wody – wystarczy napełnić wannę w 1/3.
• Korzystajcie z przycisku „oszczędne spłukiwanie toalety”. Pamiętajcie! Jedno naciśnięcie na spłuczkę to około 7-10 litrów wody.
• Nie wyrzucajcie do toalety resztek jedzenia czy fusów z kawy czy herbaty.
• Wykorzystujcie używaną wodę tak, by się nie marnowała, np.do podlewania kwiatków w ogrodzie czy do sprzątania.
• Dbajcie o swoje otoczenie, nie wrzucajcie śmieci do rzek, jezior czy morza.
• Naczynia myjcie w zmywarce, jeżeli myjecie ręcznie, napełnijcie komorę zlewu wodą z płynem, spłuczcie pod niewielkim strumieniem wody bieżącej.
• Podlewajcie trawniki wczesnym rankiem, gdy jest chłodniej (redukujecie w ten sposób straty wody wynikające z jej odparowania). Trawnik należy podlewać co 5- 7 dni.
• Jeżeli jest to możliwe, to zbierajcie deszczówkę. Taką wodę można wykorzystać np. do podlewania kwiatów w ogrodzie.

WARTO WIEDZIEĆ
• Temperatura wrzenia wody jest zależna od ciśnienia atmosferycznego. W normalnych warunkach jest to 100ºC, a na szczycie Mt. Ewerestu, gdzie ciśnienie jest dużo niższe, będzie to już temperatura 68ºc.
• Droga woda – w niektórych restauracjach w Europie półlitrowa butelka wody potrafi kosztować nawet 6€.
• Sałata aż w 95 % składa się z wody.
• Aby wyprodukować jeden samochód, zużywa się aż 35 000 litrów wody.
• Dzień Wody obchodzimy 22 marca.
• Ciało dorosłego mężczyzny składa się z ok. 65 % wody, u kobiety jest to ok.60%.
• Warto oszczędzać wodę i energię. To źródła życia i zdrowia nas wszystkich. Pamiętajmy o tym każdego dnia. Każdy mały gest się liczy. W domu, szkole, pracy, na wakacjach.
Przedszkolowo.pl logo