Porządek w śmieciach? Segregujemy!

KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY

PORZĄDEK W ŚMIECIACH?
SEGREGUJEMY!
Tam, gdzie żyje człowiek, tam zawsze będą odpady. Już nasi przodkowie żyjąc w jaskiniach, a potem w prymitywnych chatach wytwarzali śmieci, ale żyjąc zgodnie z naturą, jedząc to, co stworzyła natura, pozostawiali po sobie odpady zupełnie naturalne I takie, które w krótkim czasie rozkładały się i po prostu znikały.
Teraz , wraz z rozwojem cywilizacji człowiek wytwarza coraz więcej i więcej produktów. Są one trwalsze i doskonalsze, ale w momencie, gdy przestają być potrzebne i są wyrzucane na śmietnik, nie kończy się ich życie. Przyroda nie może sobie poradzić z szybkim usunięciem odpadów, a ich rozkład potrafi trwać nawet kilkaset lat.

CZYM SĄ ODPADY?


Odpady to wytworzone przez człowieka przedmioty, substancje, które stały się już zbędne i nie będą już przez niego dalej wykorzystywane, mimo że do tej pory mu służyły i był z nich zadowolony.
Śmieci przybywa w zastraszającym tempie. Wzrasta liczba ludzi na Ziemi, rozwija się cywilizacja i technologia, powstają nowe przedmioty i urządzenia. Produkcja masowa niesie za sobą zwiększone zużycie zasobów, ale też jej efektem są sterty pozostałości, jakimi są odpady – zużyte opakowania, plastiki, folie, itp. A te nie rozkładają się tak szybko jak papierowa torebka.

JAK MOŻEMY ZADBAĆ O CZYSTY ŚWIAT?


Każdy nasz wybór, każda decyzja zakupowa ma wpływ na to, jak szybko i w jakiej ilości my sami produkujemy śmieci. Idąc na zakupy, warto wziąć ze sobą torbę wielokrotnego użytku zamiast korzystać z jednorazowych siatek foliowych, natomiast przed zakupem dobrze jest zastanowić się, czy aby na pewno dany produkt jest nam potrzebny. Warto zwrócić uwagę, czy można kupić opakowanie zbiorcze lub biodegradowalne.
W domu możemy dać drugie życie przedmiotom, które wydaja się już niepotrzebne, np. używać plastikowych opakowań po produktach spożywczych jako pudełeczek na drobiazgi – koraliki czy klocki, kredki. Warto również nie wyrzucać na śmietnik za małych czy lekko podniszczonych ubrań, tylko przekazać je do specjalnych organizacji, które zajmują się zbieraniem i przekazywaniem ich do osób potrzebujących. Dobrym pomysłem jest segregacja powstałych odpadów, bo z nich właśnie można odzyskać jeszcze cenne surowce i wyprodukować nowe rzeczy. W ten sposób chronimy zasoby naturalne i oszczędzamy energię. Każdy drobny gest się liczy.

TRUDNE SŁOWO RECYKLING?


Wcale nie takie trudne! Recykling to ponowne wykorzystywanie odpadów. Ich przetworzenie w celu unieszkodliwienia lub wyprodukowania z odzyskanych elementów nowych produktów.

CO OZNACZAJĄ TE KOLORY?


Aby śmieci mogły zostać powtórnie wykorzystane lub przetworzone, muszą być odpowiednio posegregowane przed przewiezieniem na wysypisko śmieci. Dlatego każdy musi znać zasady segregacji odpadów i stosować je w codziennym życiu.
W śmietnikach miejskich i komunalnych znajdują się różnokolorowe pojemniki, przeznaczone na odpady do recyklingu. Każdy kolor oznacza inny rodzaj śmieci.

Każdy kolor oznacza inny rodzaj śmieci.

Niebieskie kosze = papier. Wyrzucamy: gazety, czasopisma, katalogi, papier biurowy, torebki papierowe, książki w miękkich oprawach lub z usuniętymi oprawami, zeszyty, papier do pakowania, opakowania tekturowe i kartonowe, o ile nie są zatłuszczone.

Zielone kosze = szkło kolorowe. Wyrzucamy: kolorowe szklane butelki po napojach, słoiki z kolorowego szkła, szklane kolorowe opakowania po kosmetykach.

Białe kosze = szkło bezbarwne. Wyrzucamy: butelki po napojach ze szkła białego, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach.

Żółte kosze = metale i tworzywa sztuczne. Wrzucamy: plastikowe butelki, nakrętki, plastikowe i wielomateriałowe opakowania (np.kartony po sokach, opakowania po środkach czystości i kosmetykach), plastikowe torby, worki, reklamówki, aluminiowe puszki po konserwach, folię aluminiową, metale kolorowe, kapsle, zakrętki.

Brązowe kosze = odpady biodegradowalne. Wrzucamy: odpadki warzywne i owocowe, gałęzie drzew i krzewów, skoszona trawę, liście i kwiaty, trociny i korę drzew, niezainpregnowane drewno, resztki jedzenia, poza mięsem i kośćmi.

Czarne kosze = odpady mieszane. Wrzucamy: wszystkie pozostałe śmieci niepodlegające segregacji.

PAMIĘTAJ
• Segregowani odpadów zaczyna się w domu! Dzielcie śmieci na poszczególne kategorie.
• Zawsze zgniatajcie puszki, plastikowe butelki i kartonowe opakowania – zajmują ,miej miejsca!
• Nie myjcie pojemników, które chcecie wyrzucić – niepotrzebnie zużyjecie wodę!
• Do pojemników na szkło nie wrzucajcie żarówek, porcelany czy luster.
• Mocno zabrudzony czy mokry papier wrzucajcie do pojemnika z odpadami mieszanymi.
• W przypadku opakowań wielomateriałowych, np. opakowanie po jogurcie, wieczko wrzucajcie do pojemnika na metal, a pudełko na plastik. Jeżeli surowce nie da się rozdzielić, np.kartonik po soku, należy go wrzucić do pojemnika z tworzywami sztucznymi.

CZY WSZYSTKO MOŻNA WRZUCAĆ DO KOSZA?
Nie wszystkie śmieci możemy wrzucać po prostu do kolorowych kontenerów lub kosza na odpady mieszane.
Niektóre przedmioty czy urządzenia, zostały wyprodukowane z udziałem różnorodnych związków chemicznych i innych substancji, które są wyjątkowo szkodliwe dla środowiska naturalnego. Jeśli taki sprzęt nie trafi w odpowiednie do jego składowania miejsce tylko na wysypisko odpadów, niebezpieczne substancję w nim zawarte przedostaną się do gleby, wody i powietrza. Mogą wtedy one wywoływać choroby ludzi, zwierząt i roślin. Poniżej kilka rad, w jaki sposób możemy pozbyć się „trudnych śmieci”:
• zużyte, niesprawne czy niepotrzebne sprzęty elektroniczne i elektryczne należy oddać do punktów zbiórki selektywnej, które znajdują się w każdej gminie. Jeżeli kupujesz w tym samym czasie nowy sprzęt, stary możesz pozostawić w sklepie RTV/AGD;
• świetlówki i żarówki energooszczędne zawierają rtęć, dlatego wyrzucanie ich na wysypisko jest bardzo szkodliwe dla środowiska. Powinniśmy je oddać do punktu zbiórki selektywnej do specjalnych pojemników przeznaczonych na świetlówki i żarówki, lub w sklepie czy hurtowni przy zakupie nowych świetlówek – najlepiej energooszczędnych;
• baterie i akumulatory mogą być wyrzucane do specjalnych pojemników, które znajdują się w wielu sklepach, szkołach, a nawet zakładach pracy. Można je tez zanieść do punktu zbiórki selektywnej;
• przeterminowane leki wyrzuca się w aptekach i przychodniach do specjalnych białych pojemników;
• klasyczne termometry rtęciowe najlepiej oddać do apteki. Farmaceuci przekazują je później di utylizacji. Nie wolno samodzielnie rozbijać termometrów rtęciowych, żeby oddzielić metal od szkła. Opary rtęci są bardzo szkodliwe;
• odpady wielogabarytowe, takie jak meble, kanapy, wózki dziecięce należy oddać do punktu zbiórki selektywnej. Sprawdź również, czy w twojej gminie organizowane są mobilne punkty zbierania odpadów wielogabarytowych..

PAMIĘTAJ
• segregujcie odpady razem z rodzicami!
• Niepotrzebne, używane rzeczy oddajcie tym, którzy mogą ich potrzebować. Wyrzucajcie tylko to, co jest bardzo zniszczone.
• Dajcie drugie życie książkom. Przeczytane lub nieprzydatne już książki zanieście do pobliskiej biblioteki lub przekażcie je do szpitala, inni chętnie je przeczytają. W niektórych miastach organizowane są również punkty, w których można się wymieniać książkami.
• Zabawki, którymi się już nie bawicie, oddajcie innym dzieciom – na pewno bardzo się ucieszą.
• Korzystajcie z artykułów wielokrotnego użytku, np. toreb, naczyń, talerzy, itp.
• Drugie śniadanie czy przekąski, zamiast w papier lub folie, pakujcie do plastikowego pojemnika wielorazowego użytku.
• Zachęcajcie do segregowania śmieci inne dzieci, sąsiadów i dziadków.

WARTO WIEDZIEĆ!
• Jedna torebka foliowa produkowana jest przez 1 sekundę, przez nas używana jest średnio 12 minut, natomiast proces jej rozkładu w środowisku trwa prawie 400 lat.
• Jedna szklana butelka odzyskana i ponownie wprowadzona do obiegu pozwala na oszczędność energii potrzebnej do świecenia 100W żarówki przez 4 h.
• Z 700 aluminiowych puszek można wyprodukować rower.
• Recykling stosu gazet o wysokości 125 cm umożliwia uratowanie jednej 6 metrowej sosny.
• Zużyte świetlówki można prawie w całości wykorzystać powtórnie do wyprodukowania nowych świetlówek.
• Dzikie wysypiska śmieci są bardzo niebezpieczne dla środowiska. Deszcz padający na dzikie wysypisko śmieci wymywa z odpadów różne substancje chemiczne i przenosi je do gleby, a nawet do wód gruntowych. Porzucone w lasach odpady stają się wylęgarnia chorobotwórczych bakterii i niebezpiecznych gazów. Szkodzą także leśnym zwierzętom, które zjadają fragmenty porzuconych śmieci lub ranią się o nie.
• Legalne wysypiska śmieci są oddzielone od podłoża za pomocą warstwy wytrzymałej filii zabezpieczającej i warstwa żużlu. Dzięki temu toksyczne substancje z wysypiska nie dostają się do gleby. Ponadto są one często kontrolowane przez takie instytucje jak SANEPID. Warto jednak produkować jak najmniej śmieci, żeby wysypiska nie musiały się powiększać.
Przedszkolowo.pl logo